Jakou hudbu zvolit na svatební obřad, aby byla v duchu staré Francie?

Na tento rok jsem zaregistrovala (kromě svateb ve stylu Bohemian Rhapsody – díky Freddie :D) trend svatebního obřadu ve stylu staré Francie a v této souvislosti čelím dotazům, jaká píseň je pro obřad ta nejvhodnější.

Doporučuji rozdělit si obřad na tři hlavní části:

A) tzv. “sandwich music” – tedy hudba, která hraje jako tichý přítel po dobu, než se svatebčané sejdou, neruší přesto ji všichni registrují. Navozuji příjemnou atmosféru a umocňuje očekávání slavnostního obřadu. Hosté popíjejí šampaňské nebo jen posedávají a čekají, “až to začne”, baví se se známými, které potkali nebo s partnerem, se kterým na obřad dorazili. Pro takový začátek doporučuji nepříliš hlučnou hudbu, nemusí ani být nutně se zpěvem. Ale melodie by měly být romantické. Oblíbené francouzské šansony pro tuto fázi svatebního obřadu jsou “je l’aime a mourrir”, “l’important c’est la rose” nebo “mon Dieu”.

B) Obřad. Zde je třeba mít v rukávu alespoň 2 písně. Píseň “do nevěsty” a píseň “nevěsta přichází”. Shodneme se asi na tom, že tento druhý okamžik je ten, na který vzpomíná většina svatebčanů, když se řekne “svatba Honzy a Markéty”.  Pro pochod družiček, svědků, maminky se ženichem a případně dalších osob bych zvolila píseň, která se dá dle situace zkrátit i prodloužit, například “l’hymne a l’amour”, “Pour que tu m’aimes encore” a podobně. Na okamžik nevěsty bych pak použila tu nejdůležitější píseň. Takovou bývá například “la vie en rose” či “l’hymne a l’amour” a řada dalších.

C) Můžete políbit nevěstu aneb konec svatby – v této poslední fázi, kdy je třeba umocnit okamžik, že jsou manželé konečně svoji a zároveň vyplnit dlouhou pauzu, která vznikne špalírem gratulantů, je zapotřebí, aby váš hudebník měl v zásobě minimálně 5 písní, z nichž tu nejhezčí samozřejmě musí použít jako první. Může být již veselá, bujará a bezstarostná – například “Formidable”, a jakékoliv veselé písně Aznavoura.

 

Veronika